Süpervizyon gruplarımızın amacı, katılımcı psikolojik danışmanların okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri çalışmalarında profesyonel ve gelişimsel bir yaklaşım kazanmasıdır.

 • Süpervizyon gruplarımız 5 aylık, 2 farklı dönemden oluşmaktadır;
  Güz Dönemi: Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak
  Bahar Dönemi: Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran
 • Başvurular güz dönemi için Ağustos ayında, bahar dönemi için Şubat ayında alınmaktadır (Başvuru duyurusunu web sitemizden ya da instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz).
 • Her süpervizyon grubunun bir danışmanı olmaktadır.
 • Süpervizyon gruplarında düzenli olarak online görüşmeler gerçekleştirilir.
 • Görüşme konuları önceden belirlenir, grup dinamiğine göre güncellenir.
 • Görüşmelerde okullarda yapılabilecek önleyici rehberlik çalışmaları, bireyi tanıma teknikleri, vaka paylaşımları, danışma ortamını düzenleme, danışma sürecine hazırlık, Yıllık RPD Programı hazırlama, toplantı düzenleme ve raporlama, LGS tercih sistemini tanıma, tercih danışmanlığı stratejileri vb. konular işlenmektedir.
 • Süpervizyon grup katılımcıları anlık mesajlaşma grubuna (whatsapp grubu) eklenir. Mesajlaşma grupları sayesinde grup üyeleri, okullarda karşılaştıkları durumlara ilişkin (evrak, vaka, planlama vb.) hem diğer katılımcılarla fikir alışverişinde bulunabilir hem de uzmanlarımız ile birebir görüşme gerçekleştirebilir.

Katılım Koşulları

 • PDR lisans mezunu olmak,
 • Ortaokul kademesinde çalışmak,
 • Resmi kurumda (devlet okulu) çalışmak.

Ayrıca süpervizyon gruplarında Yıllık RPD Programı hazırlama (güz dönemi için) ve LGS tercih dönemine (bahar dönemi için) özel çalışmalar yapılır. e-Rehberlik kullanımı, yıllık programda kesinlikle olması gerekenler, etkinlik ve çalışmaların aylık ve haftalık yerleşimleri, bireysel görüşmelerin e-rehberliğe işlenmesi vb.; LGS tercih sistemi, sistemi kullanma ve bilgi işleme, merkezi ve yerel yerleştirme sistemlerine dair bilgilendirme vb. konularda hem yıllık program hazırlama hem de LGS tercih dönemi eğitimleri yapılır.

Tüm meslektaşlarımızı birlikte gelişmek, profesyonelleşmek ve mesleki doyuma ulaşmak adına süpervizyon gruplarımıza bekliyoruz…

DAHA ÖNCE KATILANLAR NELER SÖYLEDİ?

Süpervizyon grubu: Her birinizin elinize fırça alıp gökyüzünü istediğiniz renge boyamak gibiydi. Sonra dönüp bakıp aaa senin yaptığın renk de güzelmiş bayıldım onu da deniyim. Ya da o nedir ya öyle renk seçilir mi? Demek gibi. Biraz aciklama getireyim sözüme: sorunlara farklı çözümler (renkler) bulma. Bazen o çözümleri (renkleri) beğenmeme benzetmesi işte. Siz anladınız ya…

Pelda Allahverdi

Yaşadığınız şeyleri olduğu gibi anlatın ve asla yalnız hissetmeyin. Bu grupta kendinizi ifade ettiğiniz zaman güvende ve rahatlamış hissedeceksiniz 🙂

Ruken Mendi

Mutlaka başvurun özellikle benim gibi yeni atandıysanız. Eksik hissedeceksiniz ve bu gayet doğal üniversitede öğrendiklerimiz evet işimize yarıyor fakat saha çok daha farklı .özellikle bu grup çalışmasından cinsel istismar gibi konular hakkında yeterince bilgi sahibi oldum. Bu bizi çok zorlayacak bir problem. 5 ay boyunca her haftanın analizini yapmak diğer meslektaşlarımızın neler yaptığı hakkında bilgi sahibi olmak güzel oluyor. Ayrıca sadece süpervizör fikir belirtmiyor gruptaki diğer arkadaşlarda vakamızla ilgili fikir belirtebiliyor kendi okulumuzda yaşanan olayların aslında başka okullarda da olabileceğini görüyoruz. 5 ay içerisinde bir okulda değilde 10 okulda çalışmış kadar deneyim görebiliyoruz. Kitap önerileri ve kitap incelemesi yapılması yine iyi oluyor. Son haftalara doğru daha çok teknik bilgiye yoğunlaşıldı.

Gülcan Ölmez

Daha çok deneyimlemek, ilerlemek ya da deneyimlerinizin farkına varmak istiyorsanız mutlaka katılın:)

Sara İmamoğlu

Katılmanızı şiddetle tavsiye ederim. 🙂 Mesleki açıdan gelişiminizi destekleyecek hem verimli hem de keyifli bir süreç. 🙂

Merve Namlı

Süpervizyon çalışmalarının faydalı olduğunu, farklı şehirlerden farklı insanlar ve farklı bakış açılarının yer aldığı çalışmalarda işimizi yaparken kullanabileceğimiz birçok farklı yöntem öğrendiğimi söyleyebilirim.

Müge Yargeldi Acar

Yaşanması gereken bir tecrübe olarak görüyorum. Gerek mesleki gerek kişisel bana birçok şey kattığına inanıyorum.

Asalet Sağlam

Özellikle mesleğe yeni başlıyorsanız, bu grup çalışmasına katılmanız mesleki açıdan başlangıçta atacağınız en güzel adım olur. Tecrübesi olmayan biri olarak okulda karşılaştığınız her türlü problemde direkt bilgi alabileceğiniz bir meslektaşımızın olması sizi her açıdan rahatlatacak, mesleki doyumunuzu arttıracak, alışmanızı da kolaylaştıracaktır

Üzeyir Karakuzu

Alanımızda ve çalışmalarımızda daha emin adımlarla ilerlemek ve yardıma ihtiyacımız olduğunda bir grubun ve hocamızın var olduğunu bilmenin rahatlığıyla çalışabilmek gerçekten güzel ve rahatlatıcıydı.

İlay

Her an her türlü vakayla karşılaşabiliyoruz okullarda, özellikle mesleğimizin ilk yıllarında en sağlıklı adımları atmamız için bizlerle benzer durumları yaşayan meslektaşlarımızla birlikte destek almamız çok faydalı oluyor

Solmaz Karakür

İlk olarak deneyimlemeye başlayacağınız bu yolda bir eşlikçiye ihtiyaç duyacaksınız. Sizinle olduğunu, size değer verdiğini/önemsediğini hissedebileceğiniz birileri olması iyi gelecek ve bunun için Terapötik Akademi muhteşem bir yol arkadaşı. Mesleğinize kocaman bir iyi ki ile başlamak için bir noktada yollarınızın kesişmesini öneririm. Aramıza hoş geldiniz

İsmini Kullanmak İstemeyen Katılımcı

Kısa sürede çok şey öğrendim ve kendimi güvende hissettim

Aylin Arlı

Katılmadığın için pişman olabilirsin🙂

Meliha Öğden

Her katılımda “iyi ki” diyeceklerine eminim. Tecrübelerini paylaşmaktan mutluluk duyan, öğrenmeye açık lider ve aynı duygularda bulusabileceginiz takım arkadaşları ile bir arada olmak henüz mesleğin başındaki hangi meslektaşıma iyi hissettirmez ki ..

Elif Köse

Özellikle göreve yeni başlayan meslektaşlarımızın kesinlikle katılmasını tavsiye ederim

Rahime Akın

Kendilerini geliştirmek, özgüvenlerini arttırmak, diğer meslektaşlarımız ile işbirliği içerisinde olmak istiyorlarsa kesinlikle katılmalarını öneriyorum.

Buse Ş.

Süpervizyon grubu mesleki ve kişisel olarak insanı geliştiren bir süreç, aynı zamanda nasıl bir psikolojik danışman/Rehber Öğretmen olduğumuzla ilgili farkındalık düzeyimizi de arttırıyor. Nasıl bir psikolojik danışman olmak istediğimizle ilgili farkındalığımız da artıyor elbette bir yandan :))

Ruken Mendi Koparır

Kesinlikle katılması gerektiğini söylerdim. Meslekte ilk başta yolunu bulmak için hem ilk başta herkesin çeşitli sorunlar yaşadığını görmesi açısından gruplarda bulunmasını isterim.

Döndü Özdamar

Dersleri olabildiğince katılım sağlasınlar ve kesinlikle o gün işlenen ders bir defa tekrar edilsin, tutulan notlardan ayrıca eğer bir teknik öğrenildiyse okulda bunu denesinler, en azından işe yarayıp yaramadığını görmüş olurlar, sormaktan ve denemekten korkmasınlar.

İsmini Kullanmak İstemeyen Katılımcı

Benim için grup süreci saydam bir işleyişle geçti, bu grup saygısını ve aidiyet hissini tamamlayan en önemli etkendi. Kendimi ait hissettiğim bir yerde olmayı her zaman isterim. Cebrail hocanın süpervizyon grubunda sürece dahil olmaktan pişman olunmayacak ve süreç sonunda memnuniyetle ayrılacağınızı söyleyebilirim.

İsmini Kullanmak İstemeyen Katılımcı

Süpervizyon grubuna katılıp katılmama konusunda çok tereddütte kalmıştım. Ama çok fazla düşünmesine gerek yok bence hiç düşünmeden başvurabilir. İyi ki Terapötik Akademi var ve iyi ki bu sürece katılmışım 🙂

Sumru Şimşek

Kendinizi daha yeterli, güçlü hissetmek için kesinlikle katılın derim ve ben iyi ki katılmışım diyorum.

Ayşenur Artak

Birebir meslekteki tecrübeli kişilerden ve gruptan geri bildirim almak meslekte belirsizlik hissettiğinizde çok iyi oluyor. O yaşantısı başkalarının da yaşadığını hissetmek yalnız olmadığının hissini oluşturuyor. Aynı şekilde gruptaki bireylerden daha önce o vakaya karşılaşmamak dahi tecrübe edilebiliyoruz.

İsmini Kullanmak İstemeyen Katılımcı

Tecrübemizin olmadığı konularda ulaşılabilir bir süpervizyon grubunun olması paha biçilemez 🙂

Sümeyye Ede

Mutlaka süpervizörlük almalarını tavsiye ediyorum çünkü çok nitelikli, değerli ve mesleki, kişisel ve psikolojik anlamda çok olumlu etkilerini gördüm mesleki hayatımın sonuna kadar da alsam asla bıkmayacağım ve hevesle devam edebileceğim hazine değerinde bir çalışma…

Melike Kübra Çeken

Okulda yalnız olabilirsin. Ama meslekte değilsin. Terapötik akademi her daim yanımızda..

Şefkat Kartal

Yeni atandığımizda kendimizi aşırı deneyimsiz ve yalnız hissediyoruz.Gruplara katılınca bu konuda yalnız olmadiklarını görmek bile iyi gelecektir.Ayrıca burada paylaştığımız deneyimler onlar için faydalı olacaktır.Terapötik akademinin belirlediği haftalık içerik de meslekte kullanacakları işlevsel şeyler olduğu için katılmalarını öneririm.

Burçin Öztürk

Grup dinamiğinin oluşması için etkin katılım önemli. Ve herkes benzer sorunlarla aynı gemide 😀

Elif Nur Doğan

Duzenli katilim saglamalarini:) en cok bu sanırım. Grup amacına hizmet ediyor ama ne kadar fayda sağlayacağını belirleyecek olan üyelerin etkin katilimlari diye düşünüyorum.

Fatma Gelmez

Mesleğe başlarken kendinizi karanlıkta ve yalnız hissediyorsanız bu süpervizyon desteğini öneririm. Yürüdüğümüz yolda ışık olması adına güzel bir süreçti.

İsmini Kullanmak İstemeyen Katılımcı

Süreçte karşılastığınız durumlara ve sorulara grup liderinden tecrübelere ve resmiyette olması gerektiği şekline dayanarak doğru ve tam cevap alabileceğiniz, sizin gibi aklı sorularla dolu grup arkadaşlarıyla kendinizi yalnız hissetmeyeceğiniz bir gruba dahil oluyorsunuz.

Elif Köse

Tek cümle ile “iyi ki katılmıştım” diyebilirim. Hem mesleki açıdan hem sosyal açıdan çok güzel yeni deneyimler edindim.🙏🏻🌸

Ayşenur Çetin

Edinilecek bilgiyi vakalarda neler yapmamız gerektiğini geçtim sadece sırf yalnız olmadığını hissetmek için bile muazzam adres

İsmini Kullanmak İstemeyen Katılımcı

Süpervizyon çalışmamız eksik kaldığımı düşündüğüm çalışmalarımı yapmam için motivasyon sağladı.

Kübra Ongun

Motive olarak işe gitmek isterseniz başvurun derim.

Elif Deniz Dağ

BDT eğitimi detaylı inceleme, vaka yorumlama da bakış açısı geliştirme, profesyonel duruşun nasıl olması gerektiği, yeni okul etkinlikleri projeleri, evrak işlerini nasıl uygun ve düzenli şekilde yapmamız gerektiği, canva, kitap önerileri, içerik üretimi ve en önemlisi öğrendiğini hemen uygulamayı öğretti. Kullanılmayan bilgi çöktür 🙂

İsmini Kullanmak İstemeyen Katılımcı

Tecrübeli bir psikolojik danışman tarafından her hafta belli konular hakkında çalışmalar yapmak, vakalar üzerine düşünmek oldukça iyiydi. Gruba girmeden önce sık sık kendimi yetersiz hissederdim artık kendimi alanında daha yetkin hissediyorum.

Lütfiye Karakaya

Süpervizyon başta Beple ilgili çoğu şeyi bir özel eğitimci gibi öğrenmemi sağladı. Beple ilgili çoğu yerde bulunamayacak bilgileri öğrendiğimi düşünüyorum. Bireysel görüşmelerde daha ne yapacağımı bilmemi sağladı. Önceden öğrencilerle görüşmeden önce ne yapacağım nelere odaklanmam lazım diyordum. Şimdi daha sakinim. Öddk, intihar, istismar gibi durumlarda ikilemde kaldığım noktaları gidermeme yardımcı oldu.

Melike Bağıt

Özellikle çalışma hayatınıza yeni başladıysanız hangi kademede olduğunuz fark etmeksizin bir gün bir yerlerde mutlaka yollarınız Terapötik Akademi ile kesişmeli. Çalışma hayatınız süpervizyon grubundan önce ve sonra olmak üzere iki ayrı parçaya ayrılabilir 🙂

Mürşide Koç

PDR servisinde kendini yetkin hissetmek, alanda farkını ortaya koymak isteyenlerin,vaka analizleriyle ‘şimdi ne yapacağım’ endişesine son vermek isteyenlerin adresi terapötik akademi…

Betül Yılmaz

Beklentimi karşıladı. Meslekte birçok vakada ne yapacağım konusunda bilgim yoktu şuan nasıl bir yol izlemem gerektiğinin farkına vardım.

Merve Yıldırım

Kendilerini meslekte yetersiz, eksik görüyor ve aklındaki sorulara anında cevap bulmak istiyorlarsa şüphesiz yardım alabilecekleri tek yer.

Kübra

Uygulamaya dönük çoğu şeyde pratiklik kazandım. Yeni atananların üzerinde, hem kendi kendimize hissettiğimiz yetersizlik duygusu varken birde dış çevrenin sorumluluk yükleme, olumsuz duygusunu yükleme gibi davranışlarına karşı yönetmeliği bilen, nerede ne yapmasını bilen, sınırları olan psikolojik danışmanlar olmamızda çok şey kattığını düşünüyorum. Bilgilerimizi paylaştığımız, vakalarımıza çözümler aradığımız, kitap okuyup üzerine konuştuğumuz en güzeli de anılar biriktirdiğimiz bir süpervizyon süreci geçirdik.

Emine Aldanmaz

Mesleki olarak pratikte nasıl bir yol izlemem gerektiğini ve bizim de hatalar yapabileceğimize dair bir düşünce geliştirdim.

Sonay Kanel Kandemir

Bir çok vaka paylaşımı olması deneyimimi arttırdığını ve evrak hazırlama konusunda bir çok şeyi öğrendiğimi düşünüyorum.

Yasin Ünal

İnsanın hayatında karşısına çıkan fırsatlar vardır. Bu fırsatlar bazen elden kaçar bazen kaçmasına göz yumulur. Fırsatın kaçmasına göz yummayıp gruba katılmanızı öneririm. Çünkü dönüp baktığımda içinde bulunduğum için bir saniye bile pişman olmadığım bir süreç geçirdim. Zengin yaşantılar, deneyimler, bilgiler mutlu bir zaman dilimi ve nicesi var şu an heybemde. Sizlerin de insanın karşısına çıkabilecek bu güzel ve nadir fırsatı değerlendirenlerden olmanızı çok isterim.

Pakize Baştemur

Neler katmadı ki diyerek başlamak istiyorum. Her hafta işleyiş, farklı konular üzerinde konuşmak beni çok motive etti. Yalnız olmadığımı hissettirdi. Zorlandığım noktalarda yardımcı olacak birilerinin varlığını bilmek çok rahatlattı.

Esin Poyraz

Kesinlikle katılmaları gerektiğini ve çok şey katacağını söylerim. Motivasyon düşüklüğü yetersiz hissetmeye bire bir olduğunu ve psikolojik danışmanlarla böyle bir çalışmaya katılmanın ona anlaşıldığı ve yalnız olmadığı hissini vereceğini anlatırım.

Sümeyye Ograş

Tüm psikolojik danışmanların mutlaka başvurmaları gerektiğini düşünüyorum böyle bir süreçten geçmeye bence herkesin ihtiyacı var çünkü mesleki anlamda doğru bildiği yanlışları öğrenmesi, mesleki bilgi birikimini artırması ve grup dinamiğindeki o iyileştirici gücü herkesin deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Melike Kübra Çeken

Böyle bir grubu deneyimlemelerini mutlaka tavsiye ederim, çok katkı sağlayabileceğini düşünüyorum.

Şeyma Yazar

Psikolojik danışmanların kaygılanmasına gerek yok kafalarındaki birçok soruları fludan netliğe geçecek:)

Yunus Aktaş